Dzbanek do wody z filtrem – czy warto z niego korzystać?

Dzbanek do wody z filtrem – czy warto z niego korzystać?

Na co dzień możemy się spotkać z różnymi kampaniami, które zachęcają nas do picia wody z kranu. Jednak wielu z nas nie jest w stanie się na to zdecydować. Woda prosto z kranu często jest zanieczyszczona, z racji tego, że ma styczność z rurami oraz związkami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Ludzie coraz częściej więc decydują się na zakup dzbanka do filtrowania wody kranowej. Korzystanie z niego daje nam wiele zalet, ułatwia codzienne funkcjonowanie oraz pozytywnie wpływa na środowisko. 

Zastosowanie dzbanka do filtrowania wody

Dzbanek z filtrem ma za zadanie przefiltrowanie wody kranowej i oczyszczenie jej ze związków chemicznych, które negatywnie wpływają na smak, zapach i mętność wody. Umieszczony w dzbanku filtr zatrzymuje szkodliwe substancje i przepuszcza czystą wodę, wzbogacając ją często w korzystne dla zdrowia minerały. Tak oczyszczoną wodę możemy użyć bezpośrednio do picia, do zagotowania czy też do przyrządzania potraw. 

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanek filtruje wodę w kilku krokach:

 1. Wodę wlewamy do pojemnika, znajdującego się w górnej części urządzenia.
 2. Następnie można zauważyć przeciekanie wody przez specjalny filtr, który wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne.
 3. W kolejnym kroku woda przelatuje przez siateczkę filtrującą, która ma za zadanie usunąć osad lub zawiesinę. 
 4. Filtr zawiera węgiel aktywny i dzięki niemu odbywa się oczyszczanie wody z metali ciężkich, chloru oraz innych związków chemicznych i organicznych, które znajdują się w wodzie kranowej. 
 5. Na końcu odbywa się filtracja mechaniczna, po której możemy bez obaw napić się oczyszczonej wody. 

Jak często wymieniać filtr w dzbanku?

Regularna wymiana wkładu filtrującego jest niezwykle istotna. Zużyty filtr traci swoje właściwości i nie jest w stanie oczyścić wody ze wszystkich szkodliwych związków. W zależności od modelu dzbanka, należy go wymieniać po przefiltrowaniu podanej przez producenta ilości wody. Wiele urządzeń posiada wskaźniki, które sygnalizują nam, kiedy należy założyć nowy wkład filtrujący – przy wysokiej częstotliwości korzystania z dzbanka jest to bardzo pomocne.

Podczas codziennego używania dzbanka z filtrem musimy pamiętać o tym, aby woda znajdująca się w nim była spożywana w ciągu 12 godzin. 

Zalety filtrowania wody kranowej

Dzbanek z filtrem to bardzo dobra alternatywa dla wody butelkowanej. Korzystanie z niego niesie za sobą szereg korzyści. Przefiltrowana woda jest zmiękczona, smaczniejsza i zdrowsza, a do jej innych zalet możemy zaliczyć:

 • pozytywny wpływ na środowisko – nie kupujemy wody w plastikowych butelkach,
 • potrawy i zupy przygotowane z użyciem wody filtrowanej smakują lepiej,
 • korzystanie z dzbanka zmniejsza ryzyko uszkodzeń sprzętów kuchennych i wystąpienia kamienia podczas gotowania wody,
 • bardzo duża oszczędność pieniędzy – zakup filtra kosztuje o wiele mniej niż codzienne kupowanie wody butelkowanej,
 • nie trzeba pamiętać o zrobieniu zapasów wody, 
 • filtr wzbogaca wodę o cenne minerały, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. 

 

Redaktor lista7.pl