Bezsenność – podstawowe informacje
Obecnie coraz więcej osób ma problemy z zaburzeniami snu.
Dość spore grono ludzi cierpi z powodu przewlekłej bezsenności trwającej ponad 3 tygodnie. Duży problem stanowi też bezsenność krótkotrwała trwająca od kilku do kilkunastu dni. Niestety jest to poważny problem, ponieważ sen, podobnie jak prawidłowe odżywianie się, jest bardzo istotnym elementem fizjologii i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. Niedobór snu może powodować problemy związane z procesami psychicznymi, a także układem nerwowym.
Co warto wiedzieć o śnie i bezsenności?
Podczas snu mózg ludzki nie jest wyłączony, ale odpoczywa, ponieważ pracują jego inne partie. Dzięki odpowiedniej dawce snu, można skonsolidować pamięć oraz zapewnić odpoczynek neuronom, które były aktywne w czasie dnia. Bezsenność w formie krótkotrwałej może być w pewnym stopniu uciążliwa, jednak w większym zakresie potrafi być bardzo groźna. Niewystarczająca ilość oraz jakość snu to czynniki wpływające niekorzystnie na koncentrację, motywację i zdolności poznawcze. Pojawia się również nadwrażliwość na dźwięki i światło, bóle głowy, pogorszenie nastroju, itp.
Przewlekła bezsenność jest z kolei problemem, który może wpłynąć negatywnie na układ odpornościowy organizmu, a to z kolei oznacza większe ryzyko wystąpienia różnych chorób. Dodatkowo zmniejsza się produkcja hormonów płciowych u mężczyzn i kobiet, a to z kolei wiąże się z osłabieniem popędu płciowego. Dodatkowo długotrwały brak wysokiej jakości snu zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca oraz otyłości. To właśnie dlatego nie wolno lekceważyć zaburzeń snu.
Zarówno krótkotrwała, jak i przewlekła bezsenność może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Ich ustaleniem zajmują się wyspecjalizowani fachowcy. Oferują oni wsparcie w zakresie psychologicznym, a także farmakologicznym. Po ustaleniu przyczyn bezsenności, prowadzona jest terapia, dzięki której osoba dotknięta tym problemem będzie mogła cieszyć się spokojnym snem.